Warehouse Project announce full line-up for 2018 season

25th July 2018 Off By

2018 marks the final season of Store Street, which will forever be considered the spiritual home of The Warehouse Project.

Organisers confirmed yesterday that the event will leave the venue in advance of major redevelopment of the Picadilly area of Manchester.

A new venue is yet to be revealed.

The season begins on Saturday 22nd September 2018, followed by three and a half months of the world’s most exciting and influential names shaping the musical landscape today.

The full line-up is listed below. Details of the closing parties, including New Years Eve and New Years Day – End Of Store Street, will be revealed shortly.

2018 WHP SEASON LINE-UP

Saturday 22nd September
WELCOME TO THE WAREHOUSE
17:00 – 05:00 – Store Street

SETH TROXLER
DIXON
PEGGY GOU
MALL GRAB
MIDLAND b2b 
ROMAN FLUGEL
DJ SEINFELD 
CALL SUPER 
LONE 
WILLOW 
OR:LA
DEKMANTEL SOUNDSYSTEM 
KRYSKO & GREG LORD 
ZUTEKH DJS

Friday 28th September
25 YEARS OF THE ESSENTIAL MIX
21:30 – 05:00 – Store Street
Highlights on Radio 1

THE MARTINEZ BROTHERS
PETE TONG
JACKMASTER & EATS EVERYTHING – ’93 SPECIAL
ARTWORK 
B.TRAITS 
JASPER JAMES b2b HARRI
HAAi
THEO KOTTIS
KRYSKO b2b GREG LORD
LEWIS BOARDMAN
ZUTEKH DJs
HOLLY LESTER
ANDREW HILL
JONJOSE & CELINO

Image credit: Manox

Saturday 29th September
SOLARDO PRESENTS HIGHER
20:00 – 05:00 – Store Street

SOLARDO
CLAUDE VON STROKE
HEIDI
PAUL WOOLFORD
DENSE & PIKA
SEB ZITO
DE LA SWING
MASON MAYNARD
PIRATE COPY
MASON COLLECTIVE
SOLA RECORDS:
HUXLEY
DEL-30
ELI BROWN
OLLI RYDER & LUKE WELSH

Wednesday 3rd October 
ROSS FROM FRIENDS – LIVE
19:00 – 23:00 – Gorilla

Friday 5th October
METROPOLIS BIRTHDAY
21:30 – 05:00 – Store Street

ANDY C – 3HRS
HYPE & HAZARD
NOISIA
SERUM & VOLTAGE
DANNY BYRD
NORTH BASE B2B MOLLIE COLLINS

Room 2.
GOLDIE – ANYTHING GOES
TODDLA T
SPECIAL REQUEST
DONAE’O
REDLIGHT
BARELY LEGAL
TS7
SAMMY VIRJIL
THE STEPPAHS  
FRANKEE D
MCs: TONN PIPER, EKSMAN, MC AD, TRIGGA

Room 3:
MADE IN MANCHESTER:
ROWNEY & PROPZ / MARK XTC B2B PROPHECY
BOU  / SONIC B2B SILVER / DAWN RAID  
SAPPO B2B MARK OD  / NIKKI EUPHONIQUE
JACK BANNER B2B KAZ  / BASS JEDI  
INDIK B2B JAZZY LIONES B2B NEMESIZ
HOSTED BY MCS
TODDLAH / BIC / LONGMAN / HARRIBO / DIAMOND

Saturday 6th October
FOUR TET & FRIENDS – ALL DAY LONG (2pm – MIDNIGHT)
14:00 – 00:00 – Store Street

FOUR TET
FOUR TET b2b BEN UFO
ANTHONY NAPLES
JOSEY REBELLE
FLAVA D
WILLOW 
COURTESY
TARAVAL
BATHING (LIVE)
BAKE
HIDDEN SPHERES
SPACE AFRIKA 
CERVO & CONTOURS

Image credit: Manox

Friday 12th October
ANNIE MAC PRESENTS…
ANNIE MAC
21:30 – 05:00 – Store Street

MALL GRAB
HONEY DIJON
CASSIUS 
MELLA DEE 
MOXIE 
CHAOS IN THE CBD
HONEY SOUNDSYSTEM
SEVERINO
BIG MIZ
SAOIRSE
GIDEON (NYC DOWNLOW)
BRAME & HAMMO
WILL TRAMP
HOLLY LESTER

Saturday 13th October
RUSH HOUR (DAY & NIGHT 2PM – 2AM)
14:00 – 02:00 – Store Street

HUNEE
ANTAL
MOODYMANN
GERD JANSON
SOICHI TERADA x KUNIYAKA x SAUCE81 – LIVE
SADAR BAHAR 
DJ NOBU
SAN PROPER
SASSY J
SANDRIEN
JORDAN GCZ 
DJ OKAPI
JON K
MAFALDA
MARGIE
KRYSKO & GREG LORD
HIGH HOOPS

Thursday 18th October
JON HOPKINS
19:00 – 23:00 – Albert Hall

Friday 19th October
Patrick Topping presents PATRICK TOPPING (3 HR SET)
21:30 – 05:00 – Store Street

GREEN VELVET 
PAUL JOHNSON
MELÉ
DJ HAUS
DIXON AVENUE BASEMENT JAMS
K-HAND
ELLIOT ADAMSON 
B2B MANPOWER
ALEX VIRGO
RICHIE STEEDMAN & BEN WOOD

Saturday 20th October
Curated by Daniel Avery
19:30 – 05:00 – Store Street

MARCEL DETTMANN
DAPHNI
DANIEL AVERY
BLAWAN
AVALON EMERSON
CALL SUPER
DR RUBINSTEIN
SKEEMASK
ANASTASIA KRISTENSEN
HAAi
PEACH
IDA
RE:NI
JOHN LOVELESS
MEANS&3RD

Friday 26th October
WHP HALLOWEEN SPECIAL presented by TQD & MY NU LENG
21:30 – 05:00 – Store Street

ROOM 1:
MY NU LENG 
TQD ft FLAVA D, DJ Q & ROYAL T
MIKE SKINNER
DUB PHIZIX & STRATEGY
P MONEY 
SIR SPYRO
CHIMPO
EMERALD

ROOM 2:
Maraki vs Butterz:
BUSHBABY
FINEART
DISMANTLE
ELIJAH & SKILLIAM
CHAMPION
SHARDA

ROOM 3:
SWING TING:
ANZ
CHRYSTAL & CARMEL
FINN
RONIN
FLORENTINO
SAMRAI
PLATT
MC FOX

Saturday 27th October
WHP vs MOTION
18:00 – 05:00 – Store Street

ROOM 1:
ALAN FITZPATRICK
CHRIS LIEBING
DENSE & PIKA
PAN-POT
SAM PAGANINI
EM WILLIAMS | ELLIE STOKES

ROOM 2 – FUSE
ARCHIE HAMILTON
ENZO SIRAGUSA
RICH NXT
ROSSKO
SEB ZITO
TOM RIO

ROOM 3 – Bitch, Please!
ANNA WALL
JAMES DYER & JACK SCALES
KRYSKO & GREG LORD
WILLIAM DJOKO
ZEN ZERO

Image credit: Manox

Friday 2nd November 
UNDERWORLD & special guests to be revealed.
19:30 – 04:00 – Store Street

Saturday 3rd November
KNEE DEEP
19:30 – 05:00 – Store Street

ROOM 1:
HOT SINCE 82
KERRI CHANDLER 
SKREAM
YOUSEF
LA FLEUR

ROOM 2:
APOLLONIA – 4 HRS 
DYED SOUNDOROM, SHONKY, DAN GHENNACIA
KIM ANN FOXMAN
LAUREN LO SUNG

ROOM 3:
PBR STREETGANG
KRYSKO
GINA BREEZE
OLLI RYDER & LUKE WELSH

Saturday 3rd November
BONOBO presents OUTLIER
16:00 – 01:00 – Mayfield Depot

BONOBO (dj)
GEORGE FITZGERALD – LIVE
GILLES PETERSON
PALMS TRAX
SHANTI CELESTE
JOSEY REBELLE
NOW WAVE DJS

Tuesday 6th November
FEVER RAY
19:00 – 23:00 – Mayfield Depot

Thursday 8th November
BUGZY MALONE
19:00 – 23:00 – Mayfield Depot

Friday 9th November
BUGZY MALONE
19:00 – 23:00 – Mayfield Depot

Friday 9th November
Adam Beyer presents DRUMCODE
21:30 – 06:00 – Store Street

ADAM BEYER
ADAM BEYER b2b MACEO PLEX
AMELIE LENS
ENRICO SANGUILIANO
IDA ENGBERG
LAYTON GIORDANI
MAETRIK – LIVE
WEHBBA
GREG LORD
LUCA DE-SANTO
RUDOSA
TRANSCODE

Saturday 10th November
BICEP – Live
17:30 – 01:00 – Mayfield Depot

LEON VYNEHALL – Live
JUJU & JORDASH
MARIE DAVIDSON
HAMMER

Saturday 10th November
WHP presents DJ EZ & HANNAH WANTS
21:00 – 04:00 – Store Street

ROOM 1:
DJ EZ
HANNAH WANTS
SHADOW CHILD
KLOSE ONE
JESS BAYS
resident

ROOM 2:TODD EDWARDS
JACK SWIFT
TOM SHORTERZ
DEVSTAR
ROOM 3
CAAL & TECHNIK
NIGHTWRK
HAZE

Image credit: Gary Brown

Friday 16th November
Above & Beyond presents COMMON GROUND
21:30 – 04:00 – Store Street

ABOVE & BEYOND
AMY WILES
BEN BOHMER
GRUM
JOSEP
OLIVER SMITH
SPENCER BROWN
+ ANJUNA HQ TAKEOVER

Saturday 17th November
Mau5trap present DEADMAU5 & Special guests
21:00 – 04:00 – Store Street

Friday 16th November
SONNY FODERA SOLOTOKO AT THE ALBERT HALL
21:00 – 04:00 – Albert Hall

SONNY FODERA
DANNY HOWARDMAT.JOE
GENE FARRIS
SAFRON STONE

Friday 23rd November 
SULTA SELECTS
21:00 – 05:00 – Store Street

DENIS SULTA
MODESELEKTOR DJ SET
MIDLAND
TOM TRAGO
SHANTI CELESTE
BAMBOUNOU 
& ECLAIR FIFI
BABA STILTZ
COURTESY
JAMIE 3:26
SPENCER PARKER
PEACH
SALLY C
CROMBY
DART

Saturday 24th November 
PARADISE – DAY & NIGHT
14:00 – 02:00 – Store Street

ROOM 1:
JAMIE JONES
RICHY AHMED b2b ALAN FITZPATRICK
PATRICK TOPPING
KiNK – LIVE
MARK JENKYNS

ROOM 2:
PAUL WOOLFORD
MARQUIS HAWKES
MATT TOLFREY
DENNIS CRUZ
EAST END DUBS

ROOM 3:
ANNA WALL
BEN STERLING
PAOLO FRANCESCO

Friday 30th November
MK AREA 10
21:30 – 05:00 – Store Street

MK
DISCIPLES
LEE FOSS
WAZE & ODYSSEY
RIVA STARR
JOSH BUTLER
WILL CLARKE
PROK & FITCH
ELI & FUR
KC LIGHTS
ELI BROWN 
BOOTS & KATS

Saturday 1st December
AVA x WHP 
17:30 – 06:00 – Store Street


SVEN VATH
BICEP
DJ KOZE
PEGGY GOU 
CHARLOTTE DE WITTE
SUNIL SHARPE
HAMMER
SAOIRSE
NEZ
SWOOSE & CROMBY
TIMMY STEWART
KERRIE – LIVE
QUINTON CAMPBELL
GREG LORD
HOLLY LESTER
JIKA JIKA!
HIGH HOOPS

Friday 7th December
Jackmaster & Numbers presents MASTERMIX ALLNIGHTER
21:00 – 06:00 – Store Street

ROBERT HOOD
JACKMASTEROMAR S
BEN UFO b2b JOY ORBISON
HELENA HAUFF 
DJ STINGRAY
AVALON EMERSON
LENA WILLIKENS 
SPENCER
WILLOW
SAOIRSE 
BRYAN KESSLER
KRYSKO
ZUTEKH DJS
BLASHA & ALLATT
MANAMI BABA

Saturday 8th December
SOUNDS OF THE NEAR FUTURE
19:00 – 03:30 – Store Street

PUSHA T
AJ TRACEY
SLOWTHAI
CLAMS CASINO
CHILDREN OF ZEUS
FLOHIO
SUSPECT
STRIPES
VEGYN
ALEXANDER NUT 
MARTELO
MARTHA (NTS)
SKENGDO x AM
KENNY ALLSTAR
TIFFANY CALVER
METRODOME & BLACK JOSH
JETSSS
RICH REASON
NOW WAVE DJS

Image credit: Gary Brown

Friday 14th December 
WHP & Kaluki Presents ALL NIGHT LONG
21:30 – 05:00 – Store Street

JOSEPH CAPRIATI
100% JC

EATS EVERYTHING
ALL NIGHT LONG

SKREAM
OPEN TO CLOSE

Saturday 15th December
We Still Believe
16:00 – 04:00 – Store Street


THE BLACK MADONNA
THE BLACK MADONNA b2b HONEY DIJON
MOTOR CITY DRUM ENSEMBLE
HONEY DIJON
KRYSTAL KLEAR
JAYDA G
BRADLEY ZERO
CRAZY P SOUNDSYSTEM
OCTO OCTA – LIVE
LOVEFINGERS
HAAi
PEACH
GIDEÖN
KRYSKO & JAMES HOLROYD
GRAINGER
WILL TRAMP & JAMIE BULL
GINA BREEZE
BLOOM DJS

Saturday 15th December 
SASHA – REFRACTED LIVE
19:00 – 23:00 – At The Apollo

Wednesday 26th December 
CRU CAST
FULL 3 ROOM LINE-UP TO BE REVEALED
21:30 – 04:00 – Store Street

SKEPSIS
DARKZY
MR VIRGO
BRU-C
TS7
LAZCRU

Main image credit: Pippa Rankin

This press release is brought to you by TheFestivals